Kamenné obklady na fasády: Přírodní krása a trvanlivost

Kamenné obklady na fasády jsou stále oblíbenější volbou pro majitele domů, kteří hledají způsob, jak svému exteriéru dodat elegantní a trvanlivý vzhled. V tomto článku se podíváme na výběr, trendy, odolnost, údržbu, cenu a instalaci kamenných obkladů na fasády, včetně použití na zateplených fasádách a kolem oken.

Výběr kamenných obkladů

Výběr správného kamenného obkladu je klíčový pro dosažení požadovaného vzhledu a trvanlivosti. K dispozici jsou různé druhy kamenů, jako jsou břidlice, pískovec, žula nebo vápenec. Každý typ kamene má své unikátní vlastnosti, barvy a textury, které mohou ovlivnit konečný vzhled vaší fasády.

 • Břidlice: Nabízí elegantní a moderní vzhled s jemnou texturou.
 • Pískovec: Přináší teplé tóny a přírodní vzhled, ideální pro rustikální domy.
 • Kvarcit: Známý svou extrémní odolností a širokou škálou barevných variant.
 • Vápenec: Měkký kámen s přírodním vzhledem, často používaný pro tradiční stavby.
 • Travertin: Velmi populární materiál v teplých odstínech.

Přírodní obklad Hnědá Břidlice hrubá na síťce 55x20x3,5cm

Přírodní obklad Břidlice Black Slate 15x55 cm NEREZNOUCÍ !!!

Kvarcit Rustik hrubý - 20x55 cm

Trendy v kamenných obkladech

Aktuální trendy v oblasti kamenných obkladů zahrnují použití kombinovaných materiálů, jako je kombinace kamene s dřevem nebo kovem. Také se stále více využívá kamenných obkladů v různých barevných odstínech a texturách, což umožňuje vytvoření unikátního vzhledu.

Přírodní obklad Černá Břidlice hrubá 55x20x3,5cm

Odolnost a údržba

Kamenné obklady jsou známé svou vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, mechanickému poškození a stárnutí. Při správné údržbě mohou vydržet prakticky navždy. Údržba kamenných obkladů zahrnuje čištění a případnou impregnaci, která chrání kámen před vlhkostí, mechem a znečištěním.

 • Čištění: Používejte jemné čisticí prostředky a měkký kartáč. Vyhněte se agresivním chemikáliím. Nejlepší je použít přípravky přímo specializované na přírodní kámen.
 • Impregnace: Aplikace impregnace jednou za několik let pomůže chránit kámen před vodou a nečistotami. Je vhodné použít impregnaci hned po první instalaci a pak ji jednou za pár let obnovovat.

Nejoblíbenější impregnace: https://www.petrstone.cz/prirodni-obklad-cerna-bridlice-hruba-55x20x3-5cm/

Cena kamenných obkladů

Cena kamenných obkladů se může lišit v závislosti na druhu kamene, jeho tloušťce a zpracování. Obecně platí, že kvalitní kamenné obklady jsou dražší než syntetické materiály, ale jejich dlouhá životnost a estetický vzhled tuto investici často ospravedlňují.

 • Břidlice: Cena se pohybuje od 800 do 1500 Kč/m².
 • Pískovec: Cena se pohybuje od 700 do 1300 Kč/m².
 • Kvarcit: Cena se pohybuje od 800 do 1500 Kč/m².
 • Vápenec: Cena se pohybuje od 600 do 1500 Kč/m².

Instalace kamenných obkladů

Instalace kamenných obkladů může být náročnější než instalace jiných materiálů, ale je možné ji provést svépomocí s trochou zručnosti a správnými nástroji. Zde je podrobný postup:

 1. Příprava povrchu: Zajistěte, aby byl povrch čistý, suchý a rovný. Odstraňte všechny staré nátěry, omítky nebo jiné překážky. Pokud je původní fasáda nerovná, vyrovnejte ji pomocí stěrky nebo jiného vhodného materiálu.
 2. Aplikace penetrace: Naneste penetrační nátěr, který zvýší přilnavost lepidla k povrchu. Nechte penetrační nátěr dobře zaschnout.
 3. Aplikace lepidla: Používejte speciální lepidla určená pro kamenné obklady. Aplikujte lepidlo na povrch zubovou stěrkou a rovnoměrně rozetřete. Naneste přiměřenou vrstvu lepidla i na zeď, i na obklad.
 4. Pokládka obkladů: Začněte od spodní části a postupujte nahoru. Dbejte na rovnoměrné spáry a kontrolujte pomocí vodováhy. Každý obklad lehce přitlačte do lepidla a případně poklepejte gumovým kladivem, aby dobře přilnul.
 5. Spárování: Většina obkladů se instaluje beze spár a jen k sobě těsně přiléhají. Velkoformátové obklady se ale mohou dělat i se spárou. Jak je tedy spárovat? Po zaschnutí lepidla vyplňte spáry speciální spárovací hmotou. Používejte špachtli a pečlivě vyplňte všechny mezery. Po zaschnutí spárovací hmoty povrch očistěte vlhkým hadrem.
 6. Nanesení impregnace: Na suchý, čistý obklad naneste impregnaci štětcem nebo válečkem. Podle savosti podkladu se nanáší buď 1 vrstva nebo 2, pokud je povrch obkladů hodně savý.

 

Přírodní obklad Břidlice Multicolor 15x60 cm

Kamenné obklady na zateplenou fasádu

Kamenné obklady lze instalovat i na zateplené fasády. Je však důležité zajistit správnou přípravu a instalaci, aby byla zachována izolační schopnost fasády. Používejte speciální kotvy a lepidla určená pro použití na zateplených systémech. Na zpevnění podkladu se používá pancéřová perlinka a až přes ní se pak používají kotvy.

 1. Příprava zateplené fasády: Ujistěte se, že izolace je pevně připevněná a povrch je připraven pro aplikaci kamenných obkladů.
 2. Použití kotev: Skrz pancéřovou perlinku, vrstvu izolace až do zdi se navrtá kotva. Ta pomáhá zpevnit celý systém, aby nedošlo k odlepení izolace od zdi.
 3. Instalace obkladů: Postupujte stejně jako u běžné instalace.

Instalace kamenných obkladů kolem rohů

Existují samostatné rohové části, které instalaci o hodně zjednodušují. Případně se obklady seřezávají pod úhlem 45°. Obklady se sice dají i “přeložit”, ale boční řezané hrany obkladů nebývají příliš hezké (je tam vidět řezná strana).

Instalace kamenných obkladů kolem oken

Instalace kamenných obkladů kolem oken může být výzvou, ale s pečlivým měřením a řezáním lze dosáhnout profesionálního vzhledu.

 1. Měření a řezání: Přesně změřte obklady a nařežte je tak, aby těsně přiléhaly k okenním rámům.
 2. Instalace obkladů: Aplikujte lepidlo a připevněte obklady kolem oken, dbejte na rovné a čisté linie.
 3. Spárování: Vyplňte spáry kolem oken pečlivě, aby byl zajištěn estetický a těsný povrch. Nechcete žádné zatékání.

Doporučení

Pro nákup kvalitních kamenných obkladů na fasády doporučujeme vybrat si na e-shopu petrstone.cz. Nabízíme široký výběr přírodních kamenů, které splní vaše estetické a funkční požadavky. Pokud budete chtít poradit, jsme připraveni Vám zodpovědět všechny otázky:

Petrstone10

Kamenné obklady na fasády jsou investicí do krásy a trvanlivosti vašeho domu. Ať už se rozhodnete pro břidlici, pískovec, žulu nebo vápenec, získáte materiál, který bude vypadat skvěle a vydrží navěky.