Blog

Cihlový obklad na fasádu: Tradiční vzhled a moderní ochrana

Cihlový obklad na fasádu je populární volbou pro mnoho majitelů domů, kteří chtějí kombinovat tradiční estetiku s moderní ochranou. Tento typ obkladu nejenže dodá vašemu domu elegantní vzhled, ale také zlepší jeho odolnost proti povětrnostním vlivům. V tomto článku se podíváme na výběr, výhody, trendy, odolnost, údržbu, cenu a instalaci cihlového obkladu na fasádu, včetně použití na zateplených fasádách a kolem oken.

Výběr cihlového obkladu

Při výběru cihlového obkladu na fasádu je důležité zvážit několik faktorů:

 • Typ cihly: K dispozici jsou různé typy cihlových obkladů, od tradičních pálených cihel po moderní imitace. Pálené cihly nabízejí klasický vzhled a vysokou odolnost, zatímco imitace cihel mohou být lehčí a snadněji se instalují.
 • Barva a textura: Cihly jsou dostupné v široké škále barev a textur, od světlých odstínů po tmavé, a od hladkých povrchů po rustikální. Zvažte, jak barva a textura cihel bude ladit s ostatními prvky vašeho domu.
 • Velikost a tvar: Velikost a tvar cihel může ovlivnit celkový vzhled fasády. Tradiční obdélníkové cihly jsou klasickou volbou, ale k dispozici jsou i různé jiné tvary a velikosti.

Pokud toužíte po perfektní imitaci klasických pálených cihel, tady si přijdete na své: https://www.petrstone.cz/klinker/

Pokud hledáte cihlové obklady, ale místo klasické červené pálené cihly byste raději jinou barvu, mrkněte sem: https://www.petrstone.cz/cihlove-obklady/ 

Netrváte na klasickém tvaru cihel? Možná hledáte spíše kamenné obklady na fasádu: https://www.petrstone.cz/obkladove-panely/ 

 

 

Výhody cihlového obkladu na fasádu

Cihlové obklady na fasádu mají několik výhod:

 • Estetika: Cihlové obklady dodají domu elegantní a tradiční vzhled, který je zároveň moderní.
 • Odolnost: Cihly jsou vysoce odolné proti povětrnostním vlivům, požáru a mechanickému poškození.
 • Izolace: Cihlové obklady poskytují dobrou tepelnou a zvukovou izolaci.
 • Údržba: Cihlové obklady jsou snadno udržovatelné a dlouhodobě si zachovávají svůj vzhled.

Trendy v cihlových obkladech

Aktuální trendy zahrnují použití imitace cihel na fasádu a kombinaci různých materiálů pro dosažení unikátního vzhledu. Imitace cihel jsou často lehčí a snadněji se instalují než tradiční cihly, přičemž zachovávají autentický vzhled.

Odolnost a údržba

Cihlové obklady jsou známé svou vysokou odolností. K jejich údržbě stačí občasné čištění vodou a mýdlem. Abyste se bez údržby obešli co nejdelší dobu, je dobré cihličky na začátku naimpregnovat. S tím Vám také rád poradím.

Cena cihlového obkladu

Cena cihlového obkladu se může lišit v závislosti na typu cihel, jejich velikosti a kvalitě. Imitace cihel bývají cenově mnohem dostupnější alternativou k tradičním cihlám od kvalitní značky (třeba Klinker).

Instalace cihlového obkladu svépomocí

Instalace cihlového obkladu může být náročnější než jiné typy obkladů, ale s trochou zručnosti a správnými nástroji ji můžete zvládnout sami.

 1. Příprava povrchu: Ujistěte se, že povrch je čistý, suchý a rovný. Odstraňte staré nátěry a vyrovnejte povrch.
 2. Aplikace lepidla: Použijte speciální lepidlo pro cihlové obklady a naneste jej na stěnu zubovou stěrkou. Vrstvu lepidla naneste i na samotný obklad.
 3. Pokládka cihel: Začněte od spodní části stěny a postupujte nahoru. Dbejte na rovnoměrné spáry a kontrolujte rovinnost pomocí vodováhy.
 4. Spárování: Po zaschnutí lepidla vyplňte spáry spárovací hmotou. Použijte špachtli a pečlivě vyplňte všechny mezery.
 5. Čištění: Po zaschnutí spárovací hmoty očistěte povrch cihel vlhkým hadrem.

Cihlový obklad na zateplenou fasádu

Cihlové obklady lze instalovat i na zateplené fasády, což zvyšuje jejich izolační schopnosti a celkovou odolnost.

 1. Příprava povrchu: Ujistěte se, že izolace je pevně připevněná a povrch je připraven pro aplikaci cihel.
 2. Použití kotev: Instalujte speciální kotvy, které drží cihly na místě, aniž by poškodily izolační vrstvu.
 3. Instalace cihel: Postupujte stejně jako u běžné instalace, ale věnujte zvýšenou pozornost upevnění a těsnosti.

Instalace kolem oken

Instalace cihlových obkladů kolem oken vyžaduje pečlivé měření a řezání, aby byly zachovány estetické a funkční vlastnosti. Některé druhy mají i rohové části, takže je instalace mnohem jednodušší.

 1. Měření a řezání: Přesně změřte cihly a nařežte je tak, aby těsně přiléhaly k okenním rámům.
 2. Instalace cihel: Aplikujte lepidlo a připevněte cihly kolem oken, dbaje na rovné a čisté linie.
 3. Spárování: Vyplňte spáry kolem oken pečlivě, aby byl zajištěn estetický a těsný povrch.

Doporučení

Pro nákup kvalitních cihlových obkladů na fasádu stačí proklikat náš e-shop petrstone.cz. Nabízíme široký výběr tradičních i imitovaných cihel, které splní vaše estetické a funkční požadavky. A hlavně, ručíme za kvalitu. Na trhu je opravdu mnoho variant. My nabízíme jen to, co bychom se sami nebáli dát na svůj dům.

Petrstone10

Cihlové obklady na fasádu jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají kombinaci tradičního vzhledu a moderní ochrany. Ať už se rozhodnete pro tradiční cihly nebo jejich imitace, získáte materiál, který bude vypadat skvěle a vydrží desítky let.

Pokud budete chtít poradit, jsme připraveni Vám zodpovědět všechny otázky.

Praktické tipy pro nášlapné kameny do zahrady (šlapáky): Výběr a instalace

Nášlapné kameny na zahradu, často označované jako šlapáky, jsou skvělým řešením pro vytvoření praktických a estetických chodníků ve vaší zahradě. Díky jejich univerzálnosti a široké škále dostupných materiálů a designů mohou nášlapné kameny do zahrady dodat jedinečný vzhled a zlepšit její funkčnost. V tomto článku se zaměříme na výběr, instalaci a údržbu nášlapných kamenů do zahrady.

Výběr nášlapných kamenů do zahrady

Při výběru nášlapných kamenů na zahradu je důležité zvážit několik faktorů, včetně materiálu, tvaru, velikosti a barvy.

 1. Materiál: Šlapáky do trávy jsou k dispozici v různých materiálech, včetně přírodního kamene, betonu, břidlice, žuly a pískovce. Každý materiál má své výhody a nevýhody.
  • Přírodní kámen: Trvanlivý a esteticky přitažlivý, ale může být dražší.
  • Beton: Cenově dostupný, ale úplně nenadchne.
  • Břidlice: Nabízí elegantní vzhled a je odolná proti povětrnostním vlivům.
  • Žula: Velmi odolná a dlouhotrvající, ideální pro frekventované chodníky.
  • Pískovec: Přírodní vzhled, který se dobře hodí do většiny zahradních stylů.
 2. Tvar a velikost: Šlapáky mohou mít různé tvary a velikosti, od pravidelných geometrických tvarů po nepravidelné organické formy. Zvolte tvar a velikost, které nejlépe zapadnou do designu vaší zahrady.
 3. Barva: Nášlapné kameny jsou k dispozici v různých barevných odstínech, od neutrálních tónů po výrazné barvy. Zvažte, jak barva kamenů bude ladit s ostatními prvky vaší zahrady.

Břidlice černá španělská

Břidlice Rusty španělská

Instalace nášlapných kamenů

Instalace nášlapných kamenů do zahrady je relativně jednoduchá a můžete ji provést svépomocí s několika základními nástroji a materiály.

 1. Příprava terénu: Určete trasu chodníku a označte ji pomocí provázku nebo spreje. Ujistěte se, že trasa je rovná a bez překážek.
 2. Výkop: Vykopejte díry o hloubce 10-15 cm na místech, kde budou umístěny kameny. Ujistěte se, že díry jsou dostatečně široké, aby kameny pohodlně zapadly. Určitě je nebudete chtít zvedat vícekrát, než bude nutné :)
 3. Základní vrstva: Na dno každé díry nasypte vrstvu štěrku nebo písku o tloušťce 5-10 cm. Tato vrstva zajišťuje správné odvodnění a stabilitu kamenů.
 4. Umístění kamenů: Položte kameny na základní vrstvu a ujistěte se, že jsou pevně usazeny. Kameny by měly být mírně vyvýšené nad úrovní terénu, aby se zabránilo hromadění vody.
 5. Vyplnění spár: Mezi kameny nasypte písek nebo jemný štěrk a zameťte jej do spár. Tento krok pomáhá stabilizovat kameny a zamezuje růstu plevele.
 6. Zalévání: Zalijte chodník vodou, aby se písek usadil a kameny se pevně usadily a své místo.

Údržba nášlapných kamenů

Nášlapné kameny vyžadují minimální údržbu, aby zůstaly krásné a funkční.

 • Čištění: nášlapné kameny můžete čistit od nečistot, listí a mechu pomocí měkkého kartáče a vody. Případně použijte jemný čisticí prostředek.
 • Kontrola stability: Pokud některý kámen začne vykazovat nestabilitu, upravte základní vrstvu a znovu jej usaďte. Je to jednoduché. Stačí pod kamen dosypat trochu štěrku nebo písku a znovu ho usadit. Vrstvy pod kameny si mohou “sednout”, případně mohlo pod kámen zatéct.
 • Impregnace: U některých typů kamenů, jako je přírodní kámen, může být vhodné aplikovat impregnaci, která chrání kámen před vlhkostí a znečištěním. Delší dobu si tak uchová svůj vzhled.

Doporučení

Pro nákup kvalitních nášlapných kamenů do zahrady si můžete vybrat na petrstone.cz. Nabízíme široký výběr přírodních kamenů do zahrady a další zahradní materiály, které splní vaše estetické a funkční požadavky. Pokud budete chtít poradit, jsme připraveni Vám zodpovědět všechny otázky:

Petrstone10

Nášlapné kameny jsou skvělým doplňkem každé zahrady. Správným výběrem, instalací a údržbou můžete vytvořit krásné a praktické chodníky, které dodají vaší zahradě jedinečný vzhled a zlepší její funkčnost.

Pokud budete chtít poradit, jsme připraveni Vám zodpovědět všechny otázky.

Více zde: https://www.petrstone.cz/slapaky/

Kamenné obklady na fasády: Přírodní krása a trvanlivost

Kamenné obklady na fasády jsou stále oblíbenější volbou pro majitele domů, kteří hledají způsob, jak svému exteriéru dodat elegantní a trvanlivý vzhled. V tomto článku se podíváme na výběr, trendy, odolnost, údržbu, cenu a instalaci kamenných obkladů na fasády, včetně použití na zateplených fasádách a kolem oken.

Výběr kamenných obkladů

Výběr správného kamenného obkladu je klíčový pro dosažení požadovaného vzhledu a trvanlivosti. K dispozici jsou různé druhy kamenů, jako jsou břidlice, pískovec, žula nebo vápenec. Každý typ kamene má své unikátní vlastnosti, barvy a textury, které mohou ovlivnit konečný vzhled vaší fasády.

 • Břidlice: Nabízí elegantní a moderní vzhled s jemnou texturou.
 • Pískovec: Přináší teplé tóny a přírodní vzhled, ideální pro rustikální domy.
 • Kvarcit: Známý svou extrémní odolností a širokou škálou barevných variant.
 • Vápenec: Měkký kámen s přírodním vzhledem, často používaný pro tradiční stavby.
 • Travertin: Velmi populární materiál v teplých odstínech.

Přírodní obklad Hnědá Břidlice hrubá na síťce 55x20x3,5cm

Přírodní obklad Břidlice Black Slate 15x55 cm NEREZNOUCÍ !!!

Kvarcit Rustik hrubý - 20x55 cm

Trendy v kamenných obkladech

Aktuální trendy v oblasti kamenných obkladů zahrnují použití kombinovaných materiálů, jako je kombinace kamene s dřevem nebo kovem. Také se stále více využívá kamenných obkladů v různých barevných odstínech a texturách, což umožňuje vytvoření unikátního vzhledu.

Přírodní obklad Černá Břidlice hrubá 55x20x3,5cm

Odolnost a údržba

Kamenné obklady jsou známé svou vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, mechanickému poškození a stárnutí. Při správné údržbě mohou vydržet prakticky navždy. Údržba kamenných obkladů zahrnuje čištění a případnou impregnaci, která chrání kámen před vlhkostí, mechem a znečištěním.

 • Čištění: Používejte jemné čisticí prostředky a měkký kartáč. Vyhněte se agresivním chemikáliím. Nejlepší je použít přípravky přímo specializované na přírodní kámen.
 • Impregnace: Aplikace impregnace jednou za několik let pomůže chránit kámen před vodou a nečistotami. Je vhodné použít impregnaci hned po první instalaci a pak ji jednou za pár let obnovovat.

Nejoblíbenější impregnace: https://www.petrstone.cz/prirodni-obklad-cerna-bridlice-hruba-55x20x3-5cm/

Cena kamenných obkladů

Cena kamenných obkladů se může lišit v závislosti na druhu kamene, jeho tloušťce a zpracování. Obecně platí, že kvalitní kamenné obklady jsou dražší než syntetické materiály, ale jejich dlouhá životnost a estetický vzhled tuto investici často ospravedlňují.

 • Břidlice: Cena se pohybuje od 800 do 1500 Kč/m².
 • Pískovec: Cena se pohybuje od 700 do 1300 Kč/m².
 • Kvarcit: Cena se pohybuje od 800 do 1500 Kč/m².
 • Vápenec: Cena se pohybuje od 600 do 1500 Kč/m².

Instalace kamenných obkladů

Instalace kamenných obkladů může být náročnější než instalace jiných materiálů, ale je možné ji provést svépomocí s trochou zručnosti a správnými nástroji. Zde je podrobný postup:

 1. Příprava povrchu: Zajistěte, aby byl povrch čistý, suchý a rovný. Odstraňte všechny staré nátěry, omítky nebo jiné překážky. Pokud je původní fasáda nerovná, vyrovnejte ji pomocí stěrky nebo jiného vhodného materiálu.
 2. Aplikace penetrace: Naneste penetrační nátěr, který zvýší přilnavost lepidla k povrchu. Nechte penetrační nátěr dobře zaschnout.
 3. Aplikace lepidla: Používejte speciální lepidla určená pro kamenné obklady. Aplikujte lepidlo na povrch zubovou stěrkou a rovnoměrně rozetřete. Naneste přiměřenou vrstvu lepidla i na zeď, i na obklad.
 4. Pokládka obkladů: Začněte od spodní části a postupujte nahoru. Dbejte na rovnoměrné spáry a kontrolujte pomocí vodováhy. Každý obklad lehce přitlačte do lepidla a případně poklepejte gumovým kladivem, aby dobře přilnul.
 5. Spárování: Většina obkladů se instaluje beze spár a jen k sobě těsně přiléhají. Velkoformátové obklady se ale mohou dělat i se spárou. Jak je tedy spárovat? Po zaschnutí lepidla vyplňte spáry speciální spárovací hmotou. Používejte špachtli a pečlivě vyplňte všechny mezery. Po zaschnutí spárovací hmoty povrch očistěte vlhkým hadrem.
 6. Nanesení impregnace: Na suchý, čistý obklad naneste impregnaci štětcem nebo válečkem. Podle savosti podkladu se nanáší buď 1 vrstva nebo 2, pokud je povrch obkladů hodně savý.

 

Přírodní obklad Břidlice Multicolor 15x60 cm

Kamenné obklady na zateplenou fasádu

Kamenné obklady lze instalovat i na zateplené fasády. Je však důležité zajistit správnou přípravu a instalaci, aby byla zachována izolační schopnost fasády. Používejte speciální kotvy a lepidla určená pro použití na zateplených systémech. Na zpevnění podkladu se používá pancéřová perlinka a až přes ní se pak používají kotvy.

 1. Příprava zateplené fasády: Ujistěte se, že izolace je pevně připevněná a povrch je připraven pro aplikaci kamenných obkladů.
 2. Použití kotev: Skrz pancéřovou perlinku, vrstvu izolace až do zdi se navrtá kotva. Ta pomáhá zpevnit celý systém, aby nedošlo k odlepení izolace od zdi.
 3. Instalace obkladů: Postupujte stejně jako u běžné instalace.

Instalace kamenných obkladů kolem rohů

Existují samostatné rohové části, které instalaci o hodně zjednodušují. Případně se obklady seřezávají pod úhlem 45°. Obklady se sice dají i “přeložit”, ale boční řezané hrany obkladů nebývají příliš hezké (je tam vidět řezná strana).

Instalace kamenných obkladů kolem oken

Instalace kamenných obkladů kolem oken může být výzvou, ale s pečlivým měřením a řezáním lze dosáhnout profesionálního vzhledu.

 1. Měření a řezání: Přesně změřte obklady a nařežte je tak, aby těsně přiléhaly k okenním rámům.
 2. Instalace obkladů: Aplikujte lepidlo a připevněte obklady kolem oken, dbejte na rovné a čisté linie.
 3. Spárování: Vyplňte spáry kolem oken pečlivě, aby byl zajištěn estetický a těsný povrch. Nechcete žádné zatékání.

Doporučení

Pro nákup kvalitních kamenných obkladů na fasády doporučujeme vybrat si na e-shopu petrstone.cz. Nabízíme široký výběr přírodních kamenů, které splní vaše estetické a funkční požadavky. Pokud budete chtít poradit, jsme připraveni Vám zodpovědět všechny otázky:

Petrstone10

Kamenné obklady na fasády jsou investicí do krásy a trvanlivosti vašeho domu. Ať už se rozhodnete pro břidlici, pískovec, žulu nebo vápenec, získáte materiál, který bude vypadat skvěle a vydrží navěky.